LISTA PREMIANTILOR FESTIVALULUI INTERNATIONAL DE CREATIE "VRANCEA LITERARA" 2016

I: PREMII DE EXCELENTA:Gheorghe Andrei Neagu
Constanta Cornila si Post mortem pentru Marian Ruscu(Ploiesti);

II. Premiul "Ionel Bandrabur" al primariei orasului Panciu-Virgil Panait, pentru volumul "Alchimiile mortii";

III:POEZIE:
CARTEA ANULUI 2015-ANCADIERUL, AUTOR LUCIAN STROCHI-Piatra Neamt;

A)
-Premiul Special al Juriului: Ranirea vederii- Victor Munteanu-Bacau;
-Premiul I: Ganduri din inima apei- Victor Braneanu-Bacau;
-Premiul II: Mesagerul obscur-Geo Galetaru- Dudestii Noi;
-Premiul II: Pesemne ca nu despre mine este vorba-Nicolai Taicutu-Ramnicu Sarat;
-Premmiul II: Hazardul unui nou mileniu-Musata Matei-Chisinau;
-Premiul "Miorita"-Paznicii peretilor-Cornel Paiu-Roman;
-Premiul II: Tu, lacrima- Diana Olteanu-Craiova;
-Premiul "Dumitru Pricop"-Pasi in exil-Mariana Rogoz Stratulat-Panciu;
-Premiul revistei "Salonul literar"- Cearcanele Saharei-Ion Rasinaru-Cluj;
-Premiul Special-Arhiva visurilor-Mihai Horga-Roman;
Premiul "Ion Panait"-Irealul intre Oniric si Adevar-C-tin Toma-Focsani;
-Premiul Editurii "Salonul literar"-In zodia Poeziei-Maria Filipou-Turnu Severin;
-Premiul III: Elegii si nostalgii-Florin T. Roman-Gurahont;
-Premiul III: Lakonika-D-tru Pana-Buzau;
-Premiul "Virgil Huzum"-Blestemul constiintei-Vasile Popovici-Botosani;
-Premiul III- Cuvinte risipite-Dorel Lazar-Aiud;
-Premiul Special al Fundatiei "Miorita"-Alter ego-Laura Tudorean- Iasi;
-Premiul revistei "Salonul literar"-Mirific dans-Georgeta Musca -Oana-Galati;
-Mentiune-Paradis in crepuscul--Traian Gh. Cristea-Ramnicu Sarat;
-Mentiune-Boschetar in embrionul mortii-Eliodor Dinu-Craiova;
-Mentiune: Pasiune-Camelia Ardelean--Satu Mare;
-Premiul "Miorita: Fior decadent-Alexandru Halupa:Braila;
-Premiul revistei "Salonul literar":Alt anotimp-Manuela Camelia Sava-Ramnicu Sarat;
-Premiul "Virgil Huzum":Secretul zborului-Ana Maria Gibu-Iasi;

B) Poezia religioasa:
-Premiul Special:Mai aproape de Dumnezeu-Rodica Constantinescu-Alexandria;

C) Poezia pentru copii:
-Premiul I:Cuib de roua-Armina Flavia Adam-Tg. Mures;
-Premiul II: Pisicuta isteata- Pusa Liana Popana-Tg. Mures;

IV-PROZA SCURTA:
-Premiul Special al Juriului(Post mortem): Doi oameni rai- Nicolae Tic-Deva;
-Premiul I: Ingerasul purta fusta mini-Nicolae Spataru-Chisinau;
-Premiul II: Fantezii cu Misu-Luminita Zaharia-Bucuresti;

V-ROMAN:
-Premiul special al Juriului:Trilogia Regele lupilor-George Cornila-Bucuresti;
-Premiul I-Colectivizarea sufletelor sau Memoria pamantului confiscat-Radu Borcea -Focsani;
-Premiul "Duiliu Zamfirescu"-INGRID-Maria Giurgiu-Ramnicu Sarat;

VI: ESEU:
-Premiul Special al juriului: Strutocamila-Cezar Straton-Suceava;
-Premiul I: De la Nistru pan' la Nisa-Dan Iacob-Piatra Neamt;
-Premiul II:Dialoguri indeterminabile-Iluminarea iluminarii-Maria Cozma si Vasile Popovici-Botosani;
-Premiul III: Umbra luminii mele-Ionut Copil-Geoagiu-Hunedoara;

VII: PAMFLET:
-Premiul I: Consemnari Râso -Terapeutice si decent pamfletare-Costel Pricopie-Panciu;

VIII:MEMORIALISTICA:
-Premiul Special al Juriului: Un om RAR-Radu Anton ROMAN- de Marian Radulescu-Buzau;
-Premiul I-Intoarcerea berzelor-Decebal Alexandru Seul- Suceava;
-Premiul Editurii ”Salonul literar”- Dincolo de patul armei-Diribau-Virgil Matei-Braila;

IX: CRITICA LITERARA:
-Premiul Special al Juriului: Lucidul anxios si retractil:Ion Tudor Iovian-de Grigore Codrescu-Bacau;
-Premiul I: Lecturi empatice-Petrus Andrei-Barlad;

X:PUBLICISTICA:
-Premiul Special al Juriului: Lucia Olaru Nenati-Botosani;
-Premiul I: Destepti in tara prostilor-Stan Brebenel-Buzau;
-Premiul II: Franturi din lumina cuvintelor-Emil Simion-Suceava;

XI: MONOGRAFII:
-Premiul Fundatiei "Miorita"-Biserica Parohiala "Sfintii Apostoli Petru si Pavel"- Costica Darstaru si preot Budian Toderica-Ramnicu Sarat;

XII: INTERVIURI:
-Premiul Special al Juriului- Invitatul editiei-Ghita Nazare-Galati;

XIII: LITERATURA STRAINA:
a) Italiana:
-Premiul Special al Juriului-Il suono melodico d'amor-Elena Spataru-Bari-Italia;
-Premiul I-Gemme d'amore-Giovanni Monopoli-Taranto-Italia;
-Premiul I-Ex aequo-Rubati da un'onda (Rapiti de un val)-Gherghina Tofan-Torino-Italia;
-Premiul II: Amore senza fine(Iubire fara sfarsit)-Rita Minniti-Castro Villari-Italia;
-Premiul II: Mentre l'anima vibra-Carlo Sorgia-Cagliari-Sardegna-Italia;
-Premiul Special-Antologia di poesia romeno-italiana-Coordonator Trandafir Simpetru-Buzau

b)FRANCEZA:
-PROZA SCURTA:
-Premiul Special al Juriului: Sur les traces de Lucie-Mark Chollet, Veronique Andrieu, Robert Fauque- Avignon-France;

-MEMORIALISTICA:
-Premiul Special al Juriului-La Saga de Bob Jeune- Robert Fauque-Avignon-France.

Presedintele juriului: CULIȚĂ IOAN UȘURELU
PREMIEREA SE VA FACE SAMBATA, 22 OCTOMBRIE 2016, ORELE 11, IN SALA MARE A CASEI DE CULTURA "MIHAI EMINESCU" DIN PANCIU.
Share:

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Litera 13 pe retele sociale

Promo II

Postari populare

Etichete

Arhiva

Promo III

Contribuie

Litera 13 este o revistă literară deschisă oricăror colaboratori. Așteptăm opiniile și creațiile dumneavoastră pe adresa noastră de email. Cele mai bune vor fi publicate!

Turism Macin

Carti

Puteți trimite cărțile dumneavoastră pentru semnal sau cronici pe adresa redacției.